شورا و توسعه

 

شورا و توسعه

توسعه فرایندی است که بدون مشارکت مردم تحقق آن امکان پذیر نیست.

یکی از نهاد های موثر در ساماندهی و عملیاتی کردن مشارکت شهروندان عزیز شوراهای اسلامی هستند.

فعالیت های موثر شوراها برای ارائه خدمات محلی می تواند موجب افزایش همبستگی اجتماعی شود.

امری که احساس تعلق اجتماعی را در میان شهروندان عزیز گسترش می دهد و موجبات مشارکت های مردمی در اداره امور و کارآمدی بالاتر نهاد های دولتی-همومی و خصوصی را در پی خواهد داشت. بدین سان یکی از عناصر مهم در تحقق و پایداری جامعه به شمار می روند.

شوراها در سه دوره گذشته نیز همواره در صدد دستیابی به فرصت و امکانات و اختیارات کافی بوده اند، تا معنای تصمیم سازی  شورایی ( و اَمرَهُم شوری بَینَهُم ) و نقش این نهاد های برخاسته از اراده همومی را در زندگی اجتماعی و توسعه ی زیرساخت های شهری به اثبات برسانند. تحقق اهداف شوراها در گرو حضور ذهن بیشتر و سزاوارانه مردم  نسبت به فلسفه وجودی این نهاد و ورود شخصیت های توانمند است .

این مهم ممکن نخواهد بود مگر با انتختاباتی با شکوه و محکم و خیزش قشر های مردم، و ورود افراد توانمند که کمک به تحقق اهداف شوراها ( قطعا در گرو ورود نیرو های تحصیل کرده و خلاق که اعلام آمادگی کرده اند ) می باشد.

تمرکز زدایی – توزیع منطقی قدرت – کاهش تصدی دولت بر امور – تعمیق و گسترش مشارکت مردم – تعامل و پیوند میان دولت و شهروندان – تحقق شایسته سالاری – تقویت جامعه مدنی و نهاد های ان – گسترده تر کردن پایگاه مشروعیت نظام – تضمین ثبات داخلی و(امنیت ملی و زنان و جوانان در عرصه ی مدیریت کشور) از جمله اهداف اساسی شوراهاست.

ادامه در صفحه بعد...هر سال دو ایستگاه مکانیزه اتوبوس در مراغه راه اندازی می شود

شهردار مراغه گفت: هر سال دو ایستگاه مکانیزه اتوبوس در این شهر راه اندازی می شود.

شهردار مراغه گفت: هر سال دو ایستگاه مکانیزه اتوبوس در این شهر راه اندازی می شود.

 

 

به گزارش خبرنگار شبکه رسا محله ، نادر ابراهیمی در آیین افتتاح دو ایستگاه مکانیزه اتوبوس در این شهر افزود: راه اندازی این دو ایستگاه مکانیزه گامی مهم برای ارایه خدمات رفاهی بهتر به مردم است.

 

وی اظهار کرد: این ایستگاه ها به سامانه های سرمایش، گرمایش و تلویزیون مجهز هستند.

ابراهیمی ادامه داد: از طریق هر یک دستگاه اتوبوس روزانه 700 نفر جابه جا می شوند.

مراغه با 170 هزار نفر جمعیت شهری، دومین شهر بزرگ آذربایجان شرقی بعد از تبریز است.

افت مینوز گوجه فرنگی در مزارع شهرستان ملکان کنترل شد

مدیرجهاد کشاورزی ملکان از کنترل و مهار آفت مینوز گوجه فرنگی در این شهرستان خبر داد.

مدیرجهاد کشاورزی ملکان از کنترل و مهار آفت مینوز گوجه فرنگی در این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار شبکه رسا محله ، علی صیادی ،  افزود: امسال خوشبختانه با برگزاری کلاس های آموزشی و با ارسال پیام های آموزشی بموقع و چگونگی مبارزه با این آفت و مراجعه کارشناسان به مزارع گوجه آفت مینوز تا حدود زیادی کنترل شده است.

 

وی گفت: شهرستان ملکان در تولید گوجه فرنگی و سطح زیرکشت در استان آذربایجان شرقی جزو شهرستانهای برتر و از لحاظ تولید میانگین در هرهکتار رتبه اول را دارد.

وی خاطر نشان کرد: در این شهرستان 600 هکتار زمین به کشت گوجه فرنگی اختصاص یافته و هر سال بطور متوسط سی هزار تن گوجه فرنگی برداشت می شود که در هر هکتار50 تن است.

وی افزود: روستاهای لکلر، بایقوت، تازه قلعه، مبارک آباد از مراکزعمده تولید گوجه فرنگی در شهرستان ملکان هستند.

شهرستان ملکان با 110هزار نفر جمعیت در 155کیلومتری تبریزمرکز استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

شهردار تبریز گفت: عمران و توسعه شهری باید توام با ایجاد و توسعه معماری هویتی باشد

به گزارش خبرنگار شبکه رسا محله ،صادق نجفی در جمع کارشناسان شهرسازی و معماری تبریز اظهار کرد: کلیشه های معماری غربی، پاسخگوی هویت تاریخی و فرهنگی شهرسازی در کشور نیست و باید با دادن برخی تسهیلات و اجرای سیاست های تشویقی در قبال ساخت و سازهای شخصی، تسریع و توسعه احیای معماری ایرانی و اسلامی را دنبال کنیم. وی گفت: در سال های اخیر، حرکت های موثری در احیای معماری ایرانی و اسلامی شهرهای کشور شروع شده اما جبران سال ها غفلت از این موضوع مهم شهری، نیازمند حرکتی تحول آفرین است.
نجفی با اشاره به روند شهرسازی در سال های اخیر افزود: همزمان با آغاز رویه بلند مرتبه سازی و احداث آپارتمان در بافت های قدیمی و تاریخی، متاسفانه تلقی مجریان عمران شهری، این بود که بلند مرتبه سازی در تضاد با معماری سنتی است از همین رو، با توسعه ساخت و سازها، سبک های تیز و بی روحی که در تضاد با هویت ایرانی و اسلامی بود، جایگزین معماری سنتی شهرها شد.
وی اضافه کرد: این در صورتی است که حرکت به طرف رویکردهای بلند مرتبه سازی می توانست توام با الگوها و خلاقیت های معماری فاخر ایرانی باشد. عضو شورای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: معماری تاریخی هر یک از شهرهای کشور، متناسب با شرایط اقلیمی، زیبایی و فرهنگی همان شهر است و همین امر، عامل تعدد آثار تاریخی در کشور است. نجفی افزود: متاسفانه هم اکنون آپارتمان سازی در شهرهای شیراز، اصفهان، تبریز و خود تهران برگرفته از معماری غربی بوده و با بافت تاریخی در تناقض است.
وی گفت: اجرای طرح تفضیلی و هماهنگی سیاست های وزارت راه و شهرسازی با رویکردهای مدیریت شهری، می تواند در قالب یک راهبرد واحد، تناقض روح و کالبد شهرسازی کشور را تعدیل کند.

                                       

                                             

 

/ 0 نظر / 26 بازدید