آذرشهر از نگاهی گذرا !

 

 

  

  آذرشهر و رشته کوه قافلان کوه

 دانشگاه آزاداسلامی آذرشهر

سهند شرق آذرشهر و شمال مراغه

سالن سرپوشیده قاضی جهان

  میوه در آذرشهر

آذر شهر در روی نقشه ی آذربایجان شرقی

 

    امکان توسعه ....

 
5MECI

فرماندار شهرستان آذرشهر گفت: شتاب بخشی بر اجرای طرح های عمرانی از افزایش اعتبارات مورد نیاز جلوگیری می کند.

فرماندار شهرستان آذرشهر گفت: اشتغال و تولید از کارهای اصلی و هدفدار مسوولان دولتی است

خوش گلیپ سیز ، یاشاسین شانلی آذربایجان، یاشاسین آنایوردوم باش اوجا آذرشهریم

فرماندار شهرستان آذرشهر گفت: یکهزار و 42 واحد کارگاهی کوچک و بزرگ در این شهرستان مشغول فعالیت هستند.

فرماندار شهرستان آذرشهر گفت: یکهزار و 42 واحد کارگاهی کوچک و بزرگ در این شهرستان مشغول فعالیت هستند.

 

 

به گزارش خبرنگار شبکه رسا محله به نقل از ایرنا ، حیدر صادقی ، افزود: این تعداد کارگاه در بخش های مختلف صنعتی، خدماتی، کشاورزی و تولیدی فعالیت دارند.

 

وی گفت: در این کارگاه ها 30 هزار نفر نیروی انسانی بیمه شده مشغول کار و تولید هستند.

فرماندار آذرشهر از تشکیل 157 فقره پرونده اختلافی کارگران و فرمایان در سه ماه نخست امسال خبر داد و خاطر نشان کرد: پرونده های وارده نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود 30 درصد کاهش نشان می دهد.

صادقی با اشاره به ظرفیت های صنعتی بالای شهرستان آذرشهر یادآوری کرد: در این منطقه استعدادهای فراوانی در بخش کشاورزی وجود دارد که متاسفانه با کمبود آب کشاورزی و شوری بیش از آب چاه های کشاورزی میزان محصولات زراعی و باغی آن کاهش پیدا کرده است.

رییس کارگروه کشاورزی آذرشهر اظهار کرد: علاوه بر کاهش نزولات آسمانی و آب چشمه ها و قنوات پس روی آب دریاچه ارومیه باعث شده آب و خاک بیشتر زمین ها و باغات پایین دست این شهرستان تخریب و غیر قابل کشاورزی شوند

روستای داشْکَسَنْ

داشْکَسَنْ یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان شیرامین بخش مرکزی شهرستان آذرشهر واقع شده‌است.

داشْکَسَنْ یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان شیرامین بخش مرکزی شهرستان آذرشهر واقع شده‌است.
داشکسن یکی از روستاهای تاریخی منطقه‌است که هم‌اکنون بقایای آثار باستانی در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورد. دلیل نام‌گذاری این روستا بدین نام، معادن سنگ مرمر و آهک موجود در کوه‌های اطراف این روستا است. داشکسن از سمت غرب به دریاچهٔ ارومیه مشرف است. این روستا از سمت شرق به بزرگراه تبریز - کردستان و از سمت غرب به راه‌آهن تبریز - تهران دسترسی دارد. بدلیل خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه در این روستا لطمه زیادی به کشاورزی روستا وارد آورده‌است.
این روستا دارای جمعیتی برابر ۴۷۵نفر طبق سرشماری سال ۹۰ را دارا است در ضمن مردم این روستا به دلیل خشک شدن دریاچه و زندگی در مجاورت آن دچار اختلالات پوستی ریه‌ای شده‌اند.
آثار به جا مانده ی روستا ی تاریخی در مجاورت این روستا وجود دارد که باستان شناسان با به دست اوردن و تحقیق روی فسیل وسفال در ان ناحیه قدمت ان را 2000سال قبل از میلاد مسیح تخمین می زنند در ضمن برای اثبات این موضوع تپه ی باستانی گفته های ما را اثبات می کند

 

                   آرامش پس از باران و مشاهده رنگین کمان

   شکوفه های بهاری در باغ های آذرشهر

   میدان نماز آذرشهر

   پارک ملت آذرشهر   پارک ...

  آذرشهر روی نقشه ایرانتولیدعدس ولپه ..

خرید لپه زرد آذرشهر- خرید لپه زرد آذرشهربهترینلپه بنام لپه ی  تابستان خرید لپه زرد آذرشهرلپه درجه یک، زرد و تازه شهرستان آذرشهر آذربایجان شرقی به صورت عمده و با قیمت مناسب جهت خرید هموطنان عزیز قرار گرفت.
تمامی خریداران دوست دارند در معاملات خود بهترین و تازه ترین حبوبات را تهیه و خرید نمایند. حبوبات کهنه و قدیمی مربوط به سالیان گذشته نه تنها دارای ظاهر مناسبی نمی باشند، بلکه از کیفیت پخت خوبی نیز برخوردار نیستند.
لپه تازه در قسمت عدسی خود زرد رنگ و در قسمت صاف دارای رنگ سفید می باشد و هرچه از زمان تولید آن بگذرد هر دوسطح همرنگ تر می گردند.
علاوه بر زمان تولید، سایز لپه نیز یکی از الویت های خرید به حساب می آید که ابعاد آن بستگی به نخود مصرفی دارد.
 
شهرستان آذرشهر آذرشهر (دهخوارقان) یکی از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان آذرشهر است. کوهستان سهند در سمت شرقی آذرشهر قرار گرفته و از همین روی، این شهر از آب و هوای مناسبی برخوردار گشته‌است. همچنین دریاچهٔ ارومیه در غرب آذرشهر واقع شده و زمین‌های این منطقه مسطح و غیرقابل کشاورزی هستند و آب و هوای این منطقه نیز در تابستان‌ها بسیار گرم می‌شود. آبیاری مزارع و باغات...

 

  مهد قرآن آذرشهر

آیت الله سید اسدالله مدنی    آیت‏ اللَّه سیداسداللَّه مدنی  مجتهد عالیقدر و عارف زاهد و روحانی مبارز  ,  در سال 1292 ه. ش. (1323 ه. ق.) در روستایی در آذرشهر آذربایجان شرقی چشم به جهان گشود .

 

تصویری از شناسنامه شهید آیت الله سید اسدالله مدنی

ا         او در سنین جوانی برای تحصیل علوم دینی به قم عزیمت نمود. وی پس از گذراندن دروس مقدماتی و سطح، در حدود چهار سال به تحصیل دروس فقه و اصول در محضر حضرت امام خمینی(ره) مشغول شد. سپس راهی نجف اشرف گردید و در جلسات درس حضرات آیات: سیدابوالحسن اصفهانی، سید عبدالهادی شیرازی، سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خویی شرکت نمود.
              آیت ‏اللَّه مدنی، سال‏ها پیش از ورود به عرصه مبارزات سیاسی، در مقابل افکار ضددینی کسروی مقابله کرده بود و با شهید نواب صفوی همکاری داشت. با آغاز قیام مردمی ایران به رهبری  امام خمینی(ره) و تبعید ایشان  به نجف اشرف، آیت‏اللَّه مدنی در کنار استاد و رهبر خود قرار گرفت و در ایام سفر به ایران، ضمن نام بردن از امام خمینی ، رسالت و وظایف مردم مسلمان را در برابر رژیم پهلوی بیان می‏کرد. آیت اللَّه مدنی در سال 1350 به فرمان امام جهت تدریس علوم دینی به خرم آباد رفت و در آنجا حوزه علمیه تأسیس نمود. چندی بعد بر اثر فعالیت‏هایی که علیه رژیم پهلوی  داشت به مدت بیش از سه سال به شهرهای مختلف تبعید شد و با اوج‏گیری انقلاب اسلامی، از تبعید به قم بازگشت.

                این روحانی مبارز، پس از پیروزی انقلاب به دعوت مردم همدان، راهی این شهر گردید و از طرف مردم این استان به مجلس خبرگان قانون اساسی راه یافت. آیت اللَّه مدنی پس از شهادت آیت‏ اللَّه قاضی طباطبایی، نخستین امام جمعه تبریز، از سوی امام خمینی(ره) به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز انتخاب شد.

   

           این عالم مبارز  سرانجام در بیستم شهریور 1360 ش برابر دوازدهم ذی‏قعده 1401 ق در 68 سالگی در همین سنگر پس از اقامه نماز در محراب نماز جمعه تبریز توسط گروه  مجاهدین خلق موسوم به  منافقین به شهادت رسید. و پس از تشییعی با شکوه در تبریز و قم، در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسجد قدمگاه در نزدیکی روستای بادامیار در حدود هفت کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر مانند غاری در دل کوه کنده شده که از آن در دوره های قبل از اسلام به عنوان معبد مهری استفاده می شده است.

این معبد گنبدی شکل در قرون ششم تا هشتم هجری، قمری به عنوان تکیه عرفا و دراویش سپس به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می گرفت.

این مکان در یک غار زیر زمینی دایره ای شکل با قطر حدود 15متر قرار گرفته و دالانی به طول 9 متر با عرض 1.5و ارتفاع حدود پنج متر به دهلیزی وسیع تر به طول 5.5متر با عرض بیش از 20متر با ارتفاع پنج تا چهار متر می پیوندد که این دهلیز به فضای گنبدی شکل غار باز می شود و این فضا هم از کف تا پنجره نورگیر سقف حدود 12متر ارتفاع دارد.

محراب این غارگنبدی شکل با مقرنس های آویخته که به دوره صفوی تعلق دارد، به نحوی احداث شده که گمان می رود در زمانی نزدیک تر تعبیه شده و می توان فرض کرد این فضا برای مقاصد مذهبی ساخته نشده باشد، یعنی نه مسجد و نه مقبره بوده است.

برخی از باستان ‎شناسان آن را به دوران پیش از تاریخ نسبت می‎دهند که بعدها به صورت آتشکده درآمد، سپس آن را با تعبیه محرابی که رو به قبله دارد به صورت عبادتگاه اسلامی در آورده اند.

آثار بنا حکایت از آن دارد که ممکن است زمان احداث این مکان بسیار دور باشد و برای کاربرد دیگری به جز مسجد احداث شده باشد و به احتمال زیاد هم دوران ساخت این بنا پیش از اسلام است.

در زمان حاضر برخی از اهالی روستاهای همجوار آیین های مذهبی ماه های رمضان و محرم را در آنجا برگزار می کنند و نذور خود را در کنار این مسجد قدیمی به جا می آورند.

این بنای تاریخی و باستانی در سال 1347 با شماره 779 در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسید.

در کنار معبد و مسجد گنبدی شکل روستای بادامیار(قدمگاه) آذرشهر گورستان تاریخی نیز قرار گرفته است.

گورستان قدیمی بادامیار روی پشته ای قرار دارد و سنگ نبشته ها و حجاری ها و مجسمه های متنوعی در آن به چشم می خورد، سنگ نبشته ها و الواح قبور به خط کوفی و ثلث نو است.

خطوط کوفی اغلب سنگ نبشته های ثلث به طور تقریبی همه یکنواخت و یک دست است و نشان می دهد که در روزگاری کنده شده اند که مذهب جعفری در آذربایجان رسمیت و عمومیت یافته و محبت خاندان نبوت در دلها جا گرفته و نام ائمه اطهار(ع) زینت بخش کتیبه های قبور بزرگان علم و عرفان شده است.

متاسفانه با گذشت زمان در بی توجهی مسوولان مربوطه بیشتر سنگ نوشته های این گورستان تاریخی توسط افراد سود جود تخریب و از بین رفته است.    مسجد قدمگاه آذرشهر

  تصویر ماهواره ای آذرشهر  شقایق ...

عکس روستای چراغیل  66792

چراغیل یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ینگجه بخش مرکزی شهرستان آذرشهر واقع شده و این روستا در غرب روستای تاریخی مجارشین قرار گرفته است.


عکس روستای صغایش 101005

این روستا، از روستاهای زیبای استان آذربایجان شرقیه که در کنار جاده مجارشین-آذرشهر قرار گرفته است .

   روستای مجارشین

عکس روستای پیر چوپان 101146

این روستا، از روستاهای استان آذربایجان شرقیه، که در جنوب آذرشهر قرار گرفته است.

 توفاقان چایی در آذرشهر عکس استخر آکواریومی ولیعصر 26442

استخر آکواریومی ولیعصر  
آذربایجان شرقی - آذرشهر خیابان شهید غفاری، جنب آتش نشانی
 

تا حالا شده شنا توی یه آکواریوم رو تجربه کرده باشین؟ من که فکر می‌کنم خیلی از ما جوابمون منفیه. اما جالبه بدونین که در آذر شهر یه استخر وجود داره به اسم «استخر آکواریومی» که توش یه آکواریوم بزرگ برای شنا کردن داره. تازه فقط این نیست، علاوه بر استخر و سونا و جکوزی و غیره، سرسره هم داره. دیگه از این بهتر مگه چیزی هم هست؟ اگه دوست دارین یه روز شاد و هیجان انگیز داشته باشین، شنا توی این استخر رو از دست ندین.  آذرشهر خیابان ورودی شهیدغفاری

   ترافیکی مسیر تبریز آذرشهر

   کنکره شهید مدنی در آذرشهر

azar shahr 3 آذرشهر - استان آذربایجان شرقی

 ورودی آذرشهر از غرب آذرشهر

   

  پارک ملت  
press-online.ir
ایران، آذربایجان شرقی، آذرشهر
رودخانه فصلی آذرشهر با نامهای سئل چایی - گنبرف - و نوشین چای شناخته شده است و در مسیر خود از قسمت شرقی آذرشهر وارد شده و با گذشتن از گوگان و تیمورلو به سمت دریاچه ارومیه می رود که تصاویری از آن را ملاحظه می فرمائید :

 

 

Google ! ... Please give a new image(Map) from Azar shahr آذرشهر - استان آذربایجان شرقی

روستای قاضی جهان- 101008

قاضی جهان، یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقیه، که در دهستان قاضی جهان، بخش مرکزی، شهرستان آذرشهر واقع شده است .

روستای قاضی جهان- 101007

عکس روستای قاضی جهان 101007روستای قاضی چهان

 

/ 0 نظر / 58 بازدید