ویژگی های محله ی فاضله

 

 

 

 

 

 

ویژگی های محله فاضله: محله فاضله در مقابل جامعه جاهلی قرار می گیرد، جامعه ای که فضیلتهای انسانی در ان محلی از اعراب ندارد.

محله فاضله صفاتی بدین شرح دارد:

الف) تأکید بر انسانیت در مقابل خود برترانگاری. یک جامعه ی متعالی زمینه را برای بروز انسانیت هر فرد انسانی فراهم می کند و سازوکار آن تابع این قاعده است که دستاورد ها تابع تلاش هر کس است.

ب) تأکید بر برابر بودن انسان ها: ۱)در پیشگاه خداوند که علت برتری میزان تقوی می شود، نه برتریهای دیگر مانند خون، مقام و ثروت. ۲)برخورداری از حقوق اجتماعی و طبیعی ۳)داشتن مسئولیت و تکلیف نسبت به همسایگان و محله ۴)برخورداری از فرصت ها ج) تأکید بر آگاهی و دانش ورزی در مقابل خرافه گرایی امام  علی(ع): دانش را به کار ببندید تا سعادتمند شوید. امام علی (ع): خوش خلقی از میوه های خردمندی است.

ج)تأکید بر آزادگی همگان در مقابل استبداد اعم از حکومتی یا خونی و نژادی. در اسلام علاوه بر اهمیت آزادی دیگران، تکلیف و مسئولیت فرد هم اهمیت دارد. عدالت، اخلاق، انسان دوستی هم مثل آزادی شاید بالاتر بها دارد.

د) آزادی وسیله ی تسلیم در برابر حقیقت است نه هدف.

برای تحقق چنین جامعه ای باید به دنبال شناخت دقیق این مباحث و طرح ساز و کار برای عملی کردن این صفات بود که می توان به این موارد اشاره کرد: ۱) پیدا کردن بصیرت برای خود ۲)تعمیق بصیرت ۳)آگاهی بخشی ۴)انعطاف و ملایمت ۵)آینده شناسی ۶)تعمیق پایه های شناخت از خدا ۷)دشمن شناسی ۸)دوست شناسی ۹)به کارگیری نگاه تخصصی در تبلیغ اسلامی ،تبیین موازین اسلامی ،اعمال احکام اسلامی مانند امر به معروف و نهی از منکر. قرآن مجید: مردمی را نیابید که به خدا و قیامت ایمان آورند در حالی که با کسانی که با خدا و پیامبرش دشمنی کرده اند دوستی بدارند اگرچه پدرانشان، پسرانشان یا برادرانشان یا خویشانشان باشند.(مجادله آیه ۲۲) امام صادق(ع): شیعه ی ما کسی است که اگر با منافقی رو به رو شود از او دوری می کند.(بحارالانوار) پیامبر اکرم(ص): ای علی تورا جز مؤمن دوست ندارد و جز منافق دشمنت ندارد.(کنزالعمال) امام علی(ع): سستی غفلت و غرور دیرتر از مستی شراب ها از سر می پرد.(غررالحکم)

تصاویر محله” قلعه ساختمان مشهد “/ حاشیه نشینی تأسف بار در مشهد!


مشهد را با نمای ساختمان‌های معمولش که پشت سر می‌گذاری و دیگر از ساختمان‌های بلند خبری نیست؛ به جاده‌ای خاکی می‌رسی و گمان می‌بری که گم شده‌ای اما کم‌کم خانه‌هایی از لای گرد و خاک دیده می‌شود. ورودی بیشتر خانه‌ها پتویی کثیف یا پارچه ای رنگین آویزان است که تنها کافیست آن را کنار بزنی تا سرزمینی آشفته با تمام نشانه‌های فقر مالی و فرهنگی نگاهت را پر کند. این تصاویر مربوط به منطقه قلعه ساختمان و سیاسک مشهد است.

75676

 

قم ـ خبرگزاری مهر: مهاجرت غیرقانونی و بی ضابطه اقوام مختلف به کشور مشکلات گوناگونی از جمله مشکلات پزشکی ـ بهداشتی، فرهنگی ـ اجتماعی، مالی ـ اقتصادی و امنیتی را به وجود آورده است.
کد خبر: ۲۷۱۰۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۲ - 08 September 2012
 
 


گردریمنی چوبامنی پیش منی
گرپیش منی چوبی منی دریمنی
من باتوچنانم ای نگاریمنی
خوددرغلطم که من توام یاتو منی
 

چون دایره ما زپوست پوشان توایم       دردایره ی حلقه بگوشان توایم

گربنوازی زجان خروشان توایم             ور ننوازی هم از خموشان توایم

 

 

 

حالات انسان چهار بخش دارد 1- حسادت 2- غبطه خوردن 3- بخل ورزى 4- ایثار.

او دارد ، من ندارم . چرا او  داشته باشد ومن نداشته باشم.

او دارد ، من ندارم .می خواهم  من هم مثل آنرا داشته باشم.

من دارم ، او ندارد ،از من می خواهد ولی من امتناع می ورزم .

 ایثار یعنی هر چه دارم در طبق اخلاص گذاشته وبه او می بخشم ،

بدون هیچ چشمداشت . حتی بلاعوض ، جان خود را فدا می سازد .

 ایثار یک اصل قرآنی است. ایثار یعنی گذشت؛ یعنی مقدم داشتن دیگران بر خود در آنچه
مال خود انسان است و به آن کمال احتیاج را دارد و در عین کمال احتیاج، دیگری را بر خود ...  

ایثار یعنی نثار، نثار هر چیز اعم از مادی و معنوی

 

/ 0 نظر / 42 بازدید