کاملترین آثار در موزه مشروطه خواهان تبریز

 

مسئول موزه مشروطه تبریزگفت: کاملترین آثارمربوطه به مشروطه خواهان ایران در موزه مشروطه تبریزمی باشد،این موزه درشهرتبریز بزرگ ترین مرکزاسناد،عکس ویادگاری ازروزهای مشروطه است.

وی با بیان قدمت و اهمیت این مکان ادامه داد: این مکان به سفارش حاج مهدی کوزه‌کنانی در سال ۱۲۴۷ تاسیس شد.

این خانه دارای دو طبقه با بخش‌های اندرونی و بیرونی می‌باشد که با سبک معماری دوران قاجاریه بنا شده‌اند. حاج مهدی تاجری در بازار تبریز بود. با اوج گیری نوای مشروطه‌خواهی در شهر تبریز، حاج مهدی به مشروطه‌خواهان پیوسته و یکی از اصلی‌ترین پشتیبانان مالی انقلاب مشروطه شد.او این خانه را برای تشکیل جلسه سران مشروطه و چاپ و پخش اعلامه‌های ضد حکومت قاجاردراختیار مشروطه‌خواهان گذاشت.این خانه پس ازجنگ دوم جهانی واشغال آذربایجان توسط ارتش سرخ شوروی، در سال‌های ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ مرکز اجلاس سران فرقه دمکرات آذربایجان شد.

مسئول موزه مشروطه تبریز افزود: با توجه به نقش بزرگی که آذربایجان،به ویژه مردم تبریزدرپیروزی انقلاب مشروطه داشته اند،تأسیس موزه ای برای نگهداری وارائه آثارویادگارهای به جای مانده از رهبران بزرگ آن انقلاب ونیز جمع آوری اسناد ومدارک وعکس های مستند مربوط به حوادث انقلاب مشروطه ، در خانه مشروطه ، بسیار بجا و شایسته وحتی ضروری بود.

 

مسئول موزه مشروطه تبریزگفت: کاملترین آثارمربوطه به مشروطه خواهان ایران در موزه مشروطه تبریزمی باشد،این موزه درشهرتبریز بزرگ ترین مرکزاسناد،عکس ویادگاری ازروزهای مشروطه است.

 

به گزارش خبرنگار شبکه رسا محله ، یونس شیرزاد، افزود: خانه ای که امروز پا در آن می گذارید، 38 سال قبل از پیروزی مشروطه در یکی از محلات اعیان نشین آن زمان ساخته شد.

 

وی با اشاره به اینکه بیش از 500 اثر موضوعی در موزه مشروطه تبریزوجود دارد اظهار کرد : از جمله آثارموجود در این موزه می توان به اسناد،تصاویر،سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه،وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: موزهٔ مشروطه پس ازایجادتغییراتی درتالارهاواتاق‌های خانهٔ مشروطه وبه نمایش درآوردن اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه در سال ۱۳۷۵ خورشیدی تأسیس شده‌است.

 

وی خاطر نشان کرد: از ویژگی‌های منحصر به فرد خانهٔ مشروطه می‌توان به پنجره‌های ارسی، درب‌های منب‌کاری‌شده،غلام‌گردش،کلاه‌فرهنگی ونورگیر اشاره کرد. تمامی پنجره‌های بیرونی خانه ارسی‌های تمام قدی می باشند که با رنگ‌های سرخ وسبز سفیدشان بازی نورورنگ را ز درون خانه دیدنی‌تر می کنند. مجسمه‌هایی ازحسین خان باغبان،حاج علی دواچی، ثقة الاسلام تبریزی، حاج علی ختایی، هوارد، کربلایی علی موسیو، شیخ علی اصغر لیلاوایی، آخوند خراسانی، علی اکبر دهخدا و زینب پاشا (تنها زن در صفوف مشروطه خواهان) به همراه مهرهای مختلف گروه‌های انقلابی از اشیا تاریخی خانه مشروطه می باشند.

 

شیرزاد با اشاره به اینکه طبقه زیرزمین موزه مشروطه قبلا به صورت انبار این مجموعه بود اظهار کرد: اکنون زیرزمین تبدیل به کتابخانه و پژوهشکده موزه مشروطه شده است که در مجموع بیش از 500 کتاب نگهداری می شود و از این تعداد حدود 300 جلد کتاب در زمینه مشروطه خواهان  و 200 جلد کتاب در زمینه کتابهای تاریخی  وهنری می باشد.

 

وی با بیان اینکه کلیه اشیای مربوط به این دوره از تاریخ ایران،از موزه آذربایجان ونیز اشیای اهدایی مردم و بازماندگان رهبران و مجاهدین انقلاب مشروطیت فراهم آمد، گفت: در حال حاظر نیز هر ماه تعدای آثار از اسناد و کتب  و لوازم شخصی  مشروطه خواهان توسط نوادگان این عزیزان به موزه مشروطه تبریز اهدا می شود.

 

http://zizi59.persiangig.com/image/IMG_0834.jpg

 

وی با تشریح برخی از آثار طبقه اول این موزه افزود: در طبقه اول و اتاق اول موزه مشروطه اشیای خاص ومنحصربه فرد راخواهید دید، مثل فرش مشروطه، اتاق تابلوهای ستارخان و باقرخان که در سال 1382 به موزه اهدا شده اند این تابلوها با استفاده از شن و ماسه تصویر سازی شده اند. متن صدور فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه و همین طور تصمیم قانونی اهدای القاب ستارخان و باقرخان به دو مبارز بزرگ مشروطه در این اتاق قرار دارند؛ البته اصل این اسناد در مرکز اسناد ملی تبریز(خانه اردوبادی) نگهداری می شوند و این دو رو نوشتی از آن اسناد است. ( ستارخان و باقرخان ملقب به سردار ملی و سالار ملی)

 

مسئول موزه مشروطه تبریز ادامه داد: دراتاق دوم که جز زیباترین بخش این ساختمان است، تندیس شخصیت های برجسته و تاثیرگذار مشروطه قرار دارند. تندیس موسسان مرکزغیبی هم اینجاست: «کربلایی علی موسیو»،«حاج رسول صدقیانی» و «حاج علی دواچی»، اینها را موسسان اولین انجمن مخفی ایران می دانند. یک ویترین دیدنی هم در این اتاق هست؛ ویترینی که تعداد زیادی مدال و نشان ستارخان، باقرخان و صمصام السلطنه را دارد؛ همان مدال هایی که بعد از پیروزی مشروطه نمایندگان مجلس ملی بر سینه این مشروطه خواهان زدند.

 

وی افزود:در اتاق بعدی تندیس دو شخصیت ممتاز مشروطه یعنی «زینب پاشا» و «هوارد باسکرویل» وجود دارد.زینب پاشا را پیشتاز زنان آزادیخواه آذربایجانی می دانند. اما تماشای یک شیء را در این اتاق نباید از دست داد؛ دستگاه چاپ ژلاتینی که در یک ویترین جداگانه به نمایش درآمده، این دستگاه چاپ استنسیل تاریخی یکی از دستگاه هایی است که مشروطه خواهان شب نامه ها و اعلامیه هایشان را علیه استبداد و نیروهای روسی چاپ می کردند.

 

شیرزاد ادامه داد: در اتاق چهارم تعداد زیادی روزنامه نگار، ‌ادیب و نویسنده معروف دوره

 

مشروطه رامیتوانیدببینید؛ دربزرگترین    تالارموزه:«علیاکبردهخدا»،«میرزاجهانگیرخانصوراسرافیل»،«طالبوف»، «ضیاء الاعلما»،«حاج اسماعیل امیرخیزی» و... همراه با زندگی نامه مختصری از آنها و چند نمونه از روزنامه های آنها مثل صوراسرافیل،‌ اختر، سعادت، ناله ملت و...اینجا هستند. سمت چپ این تالار بزرگ دو اتاق کوچک وجود دارد که یکی مخصوص نمایندگان مجلس شورای ملی به همراه اعتبارنامه های آنان و اتاق دیگر هم مخصوص روحانیون این دوره است.

 

وی افزود: معرفی سرداران مشروطه،تندیس چهار شخصیت مبارزستارخان،‌باقرخان،حسین خان باغبان و امیر حشمت نیساری در چهار گوشه اتاق پنجم قرار دارند. یک ویترین هم از خنجر و قمه و اسلحه های سرد آن زمان برای نمایش در این اتاق قرار دارد.

 

وی تصریح کرد: دو اتاق آخر آثار متنوعی برای تماشا دارد، از جمله نمونه تمبرهای یاد بود ستارخان و باقرخان و تندیس «حاج علی ختایی»، بازرگان آزادیخواه مشروطه و همین طور اسامی مشروطه خواهان هم همراه با تصاویرشان قرار دارد.

 

مسئول موزه مشروطه تبریز یاد آور شد: اینک موزه مشروطه تبریز با داشتن مجموعه قابل توجهی از عکس های مستند و تابلوهای نقاشی از تصاویر بزرگان انقلاب مشروطه و اسناد و مدارک و نامه ها و اعلامیه های مربوط به قیام و مبارزات مجاهدین مشروطه ، یکی از گنجینه های منحصر به فرد کشور محسوب می شود.

 

وی خاطر نشان کرد: این خانه که از معدود خانه های مشروطه خواهان بود که توسط روس ها به توپ بسته نشد، توسط فرزندان حاج مهدی دست به دست شد تا آنکه به دلیل اهمیت تاریخی و معماری قاجاری اش درسال 1354 در فهرست میراث ملی ثبت شد، سال 1367 توسط اداره میراث فرهنگی خریداری و مرمت شد و سال 1385 هم به موزه اختصاصی مشروطه تبدیل شد.

 

شیرزاد در پایان با اشاره به برگزاری نمایشگاهی در کاخ نیاوران تهران به مناسبت 14 مرداد روز مشروطه گفت: آثار ارائه شده در نمایشگاه مشروطه کاخ نیاوران تهران که تا 17 شهریور برگزار خواهد شد، از موزه مشروطه تبریز به صورت امانت و جهت نمایش عموم  ارائه شده است.

 

گفتنی است:خانهٔ مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز به نام راسته‌کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته‌است. این بنا به سبک معماری دورهٔ قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج مهدی کوزه‌کنانی بوده‌است. این بنا در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و در سال ۱۳۶۷ خورشیدی به تملک رسیده‌است.#

 

 

 

 

 
:: برچسب‌ها: موزه مشروطه خواهان

 

 

 
نویسنده : محمدرضا مسکرزاده
 
تاریخ : ۱۳٩۳/۸/۴
 

 

 

/ 0 نظر / 31 بازدید